Pískové filtrace se opírají zejména o dvě podstatné věci – výkon filtračního čerpadla a parametry filtračního písku. Obojí spolu navzájem koresponduje v úzkém vztahu, a sice pokud je písek příliš jemnozrnný (konkrétně ve frakci obvykle menší, než 0,4 až 0,6 mm, což bývá pravidlem u většiny bazénů), čerpadlo se může dusit a sníží se tím výkon celé soustavy. U větších frakcí, než 1,2 mm se zas voda nepřefiltruje důkladně. Na druhou stranu i velmi pečlivý výběr pískové filtrace a celého okruhu s čerpadlem nikdy nedocílí toho, že se alespoň část nečistot neusadí na dně bazénu, proto bývá součástí bazénového příslušenství i vysavač bazénového dna.
Do pískových filtrací se vkládá křemičitý písek, jeho jednotlivá zrnka musí mít ostré hrany, aby se na nich mohly nečistoty zachytit. Průběžným proplachováním filtrační nádoby vodou dochází k omílání zrníček písku podobně, jak to vidíme v přírodě, takže po určité době se zrnka zaoblí a musí se vyměnit. Výměna filtračního písku se provádí přibližně jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc se bazén používá, resp. jak často je filtrace v provozu. Použitý filtrační písek lze pak využít např. pro dětské pískoviště, pro barefoot chodníčky nebo jako posypový materiál v zimě na chodník.
Křemičitý písek je osvědčené filtrační médium již mnoho let, ovšem máme zde ještě jednu možnost, jak filtrování vody v bazénu provádět, a sice pomocí tzv. zeolitu. To je minerál, vulkanického původu, který se vyznačuje dvěma zvláštnostmi. Tou první je schopnost vychytávat z vody (nebo ze vzduchu) některé toxické patogeny, např. čpavek. Zeolit https://eshop.techneco.eu/Zeolit do sebe čpavek natáhne a do vody naopak uvolní ionty některý prvků, které jsou ve vodě potřebné, tomuto procesu se říká „iontová výměna“. A za druhé – zeolit má uvnitř síť velmi drobných dutinek, v nichž se nečistoty také mohou zachytit, takže se tím jeho filtrační schopnost ještě zvyšuje.