Podle statistik a průzkumů stráví průměrný Čech před televizní obrazovkou v průměru čtyři až pět hodin denně. To rozhodně není málo.
· Vzhledem k tomu, že jsou lidé, kteří třeba televizor ani nemají, pak mají ti ostatní co dělat, aby tento průměr za ně dohnali.
Dnes je doba seriálů. A to většinou těch nekonečných. A také všelijakých pořadů, které mi připomínají táborové „hry na pravdu“.
o Proč se na ně lidé dívají?
o Zřejmě chtějí mít pocit, že je na tom někdo ještě mnohem hůře než oni sami.
Kromě tohoto, dostavil se v souvislosti s televizí ještě jeden trend. Zavrhujeme klasické bedýnky a pořizujeme si obrovskou placku. Možná tomu nebudete věřit, ale odborníci tvrdí, že jsou lidé, kteří prostě neuvažují a koupí si velký televizor bez toho, že by si uvědomili velikost svého obývajícího pokoje. Sledováním televize z přílišné blízkosti si mohou dokonce přivodit i některé vážné zdravotní potíže. Po čase je začne bolet krk, záda, oči a může se jim motat i hlava. O vhodnosti televizního přijímače se proto vždy poraďte s prodejcem, nebo si velikost jednoduše spočítejte.
· Obecně platí, že když se vynásobí úhlopříčka televize dva a půl krát, vyjde minimální vzdálenost, kde byste měli usednout do křesla.
Kam s ní?
Rozhodně by také televize neměla stát v žádném případě proti oknu. V dny, kdy by svítilo slunce, byste nic neviděli. Možná po chvíli mžitky. Ale to by asi nebyl váš cíl. Podobně je to s umístěním lampy nebo lustru.
o Jestliže se světlo z těchto zdrojů bude odrážet na obrazovce, požitek ze sledování příběhů z opravdového života bude velice snížen.
Důležité je i postavení nebo zavěšení televizního přijímače. Ať už ho budete mít na zdi nebo na stolku, jeho spodní okraj by měl být ve výšce šedesáti centimetrů nad zemí. Při sledování televize byste neměli hledět ani příliš nahoru a ani příliš dolů.